Hansı fondlardan güzəştli kredit əldə etmək olar?
Sağlamlaşdırma prosesi planlanşdıran və fəaliyyətini genişləndirilən şirkət kredit almasa da, pulu olub olmamasından asılı olmayaraq müəyyən dövrlərdə biznes plan tərtib etdirməli və bir  çox hallarda kredit cəlb etməli olur. Dövriyyə vəsaitlərinə dəyməyib avadanlıq alınmasına və tikinti aparılmasına vəsait cəlb etmək lazımdır. Kredit inkişafa səbəb olmalıdır Şirkət hər hansı banka müraciət etsə, ən yaxşı halda 15-24 faizdən biznes kredit cəlb edə bilər. Bankların daxili resursları hesabına verilən bu kreditlərin, adətən güzəşt müddəti olmur.
Sahibkarlığın İnkişafına Dövlət Dəstəyi verən Fondlara Azərbaycanda biznesin inkişafı üçün güzəştli şərtlər ilə vəsait ay
Bəs bu fonlar hansılardır:
Sahibkarlığın İnkişaf  Fondu (SİF), İnvestisiyaların təşviqi Fondu, İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondu,  Aqrar Kredit və  İnkişaf Agentliyi (AKİA)
Sahibkarlığın İnkişaf Fondu kreditinin yararlığı
SİF ölkənin ən çox maliyyə vəsaitlərinə,  kredit resursları  və portfelinə malik fonddur. SİF istehsal, emal və müəyyən edilmiş digər sahələrində  3-10 illik  həyata malik biznes layihələrə illik 5 faiz ödəmək müəyyən etməklə  və 18-60 ay güzəşt müddətli olan güzəştli kredit verirlər. Yadda saxlayın ki, SİF-du xidmət və ticarət sahibkarlıq subyektlərinə güzətli kredit vermir. Kredit banklar vasitəsi ilə verilir.
İnvestisiya təşviqinın yararlığı
İnvestisiya təşviqi iqtisadiyyatın inkişafına təkan verir. Doğrudur, bu fond kredit vermir, lakin şirkət və sahibkarlar üçün böyük güzəştlər müəyyən edir. Bundan başqa, investisiyası təşviq edilən layihə Kömrükdə dövlət  rüsumu (azı 15%) və ƏDV (18%) , daxili fəaliyyətdə isə əmlak və torpaq vergisinin ödənilməsindən azad edilərək 7 illik güzəşt hüququ əldə edir. Təşviq hüququ yalnız, xarici dövlətlərdən gətirilən yeni texnika və texnalogiyalara şamil edilir.
İpoteka və Zəmanət Fondu kreditinin  yararlığı
İpoteka və Zəmanət Fondu isə illik ödənilmə haqqı sahibkar tərəfindən 7-9 % olan 5 milyon manatdan az kredit dəyərinə malik  və  5 ilə qədər ömrü olan  layihələrə Dövlət Zəmanətli subsidiyalı kreditlər verir. Lakin, bu fond xidmət və ticarət sahibkarlıq subyektlərinə də subsidiyalı güzətli kredit vəsaiti verir. Bu zaman 1-2 illik güzəşt müddəti ancaq əsas vəsaitlər alanda müəyyən edilir. Dövriyyə vəsaitləri təchizatına və ticarət mallarının alınmasına yönəldilmiş layihələrdə kreditin güzəşt müddəti olmur.
Qeyd: hər bir ərazi və iqtisadiyyat sahələri üçün dövlət tərəfindən müəyyən edilmiş 10 faizlik minimal məbləğin 10 faizi mütləq bank vasitəsilə ödənilməli və ya audit-qiymətləndirmə arayışı əsasında sübut olunmalıdır. Əks təqdirdə layihə investisiyası təşviq edilmək üçün icraya qəbul edilmir.
Bu fondlar adətən işləyən şirkətlərə güzəştli və subsidiyalı kredit verirlər.Lakin,  biznes planlar minimal tələblərə müvafiq  tərtib edilməlidir ki, qəbul edilsin və baxılsın. Lakin, hər  bir fondun minimal tələblərini  və biznes plan tərtibində standartı var
Yenilənmə: Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinə və əlaqəli qanunlara edilmiş dəyişikliklər rəsmi olaraq qəbul edilmiş və 1 yanvar 2026-cı ildən tətbiq…

Из каких средств можно получить льготный кредит?
Хоть и компания, которая планирует и расширяет реабилитационный процесс, не получает ссуду, ей приходится в определенное время разрабатывать бизнес-план и, во многих случаях, привлекать ссуды, независимо от того, есть ли у нее деньги или нет.
Необходимо привлечь средства на закупку оборудования и строительство без ущерба для оборотных средств. Кредит должен вести к развитию. Если компания обращается в какой-либо банк, в лучшем случае она может привлечь бизнес-кредиты под 15-24 процента. Эти ссуды, выданные за счет внутренних ресурсов банков, обычно не имеют льготного периода.
Фонды государственной поддержки развития предпринимательства выделяются на льготных условиях для развития бизнеса в Азербайджане.
Что это за фоны:
Фонд развития предпринимательства (ФРП), Фонд поощрения инвестиций, Государственный фонд развития информационных технологий, Агентство аграрного кредита и развития (ААКР)
Польза кредита Фонда развития предпринимательства
Фонд развития предпринимательства — это фонд с самыми большими финансовыми ресурсами, кредитными ресурсами и портфелем в стране. Фонд развития предпринимательства предоставляет льготные кредиты для бизнес-проектов со сроком службы 3-10 лет в сфере производства, переработки и других определенных областях с годовой выплатой в размере 5 процентов и льготным периодом 18-60 месяцев.
Имейте в виду, что Фонд развития предпринимательства не предоставляет льготные кредиты предприятиям сферы услуг и торговли. Кредит выдается через банки.
Выгода от поощрения инвестиций
Поощрение инвестиций стимулирует экономическое развитие. Правда, этот фонд не дает взаймы, но дает большие скидки для компаний и предпринимателей. Кроме того, проект, стимулирующий инвестиции, освобождаясь от уплаты госпошлины (не менее 15%) и НДС (18%) на Таможне, и от имущественного и земельного налогов при осуществлении внутренней деятельности, приобретает право на 7-летний льготный период. Право на поощрение распространяется только на новое оборудование и технологии, импортированные из зарубежных стран.
Право на получение ссуды ипотечного и гарантийного фонда
Ипотечный и гарантийный фонд предоставляет гарантированные государством субсидированные кредиты проектам с годовой платой за погашение менее 5 миллионов манат и сроком до 5 лет с годовой выплатой 7-9%. Однако фонд также предоставляет льготные льготные кредиты предприятиям сферы услуг и торговли. В этом случае льготный период 1-2 года определяется только при получении основных средств. Проекты, направленные на пополнение оборотных средств и покупку коммерческих товаров, не имеют льготного периода.
Примечание: 10 процентов от минимальной суммы в 10 процентов, установленной государством для каждой области и сектора экономики, должны быть оплачены через банк или подтверждены на основании сертификата аудиторской оценки. В противном случае проектные вложения (инвестиции) не будут приняты в исполнение для поощрения.
Эти фонды обычно предоставляют работающим компаниям льготные и субсидированные кредиты. Однако бизнес-планы должны быть разработаны с учетом минимальных требований так, чтобы были приняты и рассмотрены. Однако у каждого фонда есть минимальные требования и стандарт для составления бизнес-плана.
10 ноября, 2025
Что такое бизнес-виза и кому она нужна Бизнес-виза в Азербайджан — это официальный документ, который позволяет иностранцам въехать…