Yenilənmə: Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinə və əlaqəli qanunlara edilmiş dəyişikliklər rəsmi olaraq qəbul edilmiş və 1 yanvar 2026-cı ildən tətbiq edilir.
2026-cı ildən etibarən vergi qanunvericiliyində aparılan dəyişikliklər biznes mühitinə birbaşa təsir göstərir. Yeni yanaşma daha çox risk əsaslı nəzarət, nağdsız dövriyyənin stimullaşdırılması və vergi intizamının gücləndirilməsi üzərində qurulub.
Vergi Məcəlləsinə Dəyişikliklər 2026
Vergi Məcəlləsində bir sıra əsas anlayışlar yenilənib. Xüsusilə:
- Könüllü açıqlama anlayışı genişləndirilib və əvvəlki dövrlərə də şamil edilir.
- Əmtəəsiz əməliyyat anlayışı dəqiqləşdirilərək uydurma və yalan əqdləri də əhatə edir.
- Elektron audit anlayışı ləğv edilib, nəzarət mexanizmləri yenidən qurulub.
Uçota alınma və yazışma qaydaları
Fiziki şəxslərin vergi uçotuna alınması və uçotdan çıxarılması əsasən elektron qaydada həyata keçirilir. Vergi orqanları ilə yazışmalar vahid elektron kabinet üzərindən aparılır. Bu da sənədləşmədə şəffaflığı artırır.
Gəlir və mənfəət vergisi 2026
2026–2028-ci illər üzrə fiziki şəxslərin gəlir vergisi dərəcələri mərhələli şəkildə artırılır. Qeyri-rezidentlər tərəfindən ödənilən dividendlər üzrə 5% vergi müəyyən edilib. Hüquqi şəxslər üzrə mənfəət vergisinin vergitutma obyektinə dair yanaşmalar da yenilənib.
Sosial sığorta
Məcburi dövlət sosial sığorta haqları üzrə: