vergi nəzarəti və üfüqi monitorinq 2026
2026-cı ildən etibarən vergi nəzarəti sistemi daha çox risk əsaslı və preventiv mexanizmlər üzərində qurulur. Məqsəd vergi pozuntularını yoxlamadan sonra deyil, əvvəlcədən aşkar etməkdir. Vergi nəzarətində əsas dəyişikliklər Elektron audit anlayışı ləğv edilib. Uçota vaxtında alınmama halları üçün 200 AZN maliyyə sanksiyası tətbiq olunur. Vergi orqanları ilə bütün yazışmalar elektron kabinet üzərindən aparılır. Üfüqi monitorinq […]
Vergi Məcəlləsinə Dəyişikliklər 2026
Yenilənmə: Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinə və əlaqəli qanunlara edilmiş dəyişikliklər rəsmi olaraq qəbul edilmiş və 1 yanvar 2026-cı ildən tətbiq edilir. 2026-cı ildən etibarən vergi qanunvericiliyində aparılan dəyişikliklər biznes mühitinə birbaşa təsir göstərir. Yeni yanaşma daha çox risk əsaslı nəzarət, nağdsız dövriyyənin stimullaşdırılması və vergi intizamının gücləndirilməsi üzərində qurulub. Vergi Məcəlləsinə Dəyişikliklər 2026 Vergi Məcəlləsində […]

vergi nəzarəti və üfüqi monitorinq 2026
Налоговый контроль и горизонтальный мониторинг 2026: санкции, НДС и ключевые риски     С 2026 года система налогового контроля будет строиться преимущественно на риск-ориентированных и превентивных механизмах. Цель — выявлять налоговые нарушения заранее, а не после проведения проверок.   Основные изменения в налоговом контроле Понятие электронного аудита отменено. За несвоевременное отражение операций в учёте применяется […]
Vergi Məcəlləsinə Dəyişikliklər 2026
Обновление: Изменения, внесённые в Налоговый кодекс Азербайджанской Республики и связанные с ним нормативные акты, официально приняты и вступают в силу с 1 января 2026 года.   Начиная с 2026 года, изменения в налоговом законодательстве оказывают прямое влияние на бизнес-среду. Новый подход основан преимущественно на риск-ориентированном налоговом контроле, стимулировании безналичного оборота и усилении налоговой дисциплины. Налоговый […]